Forum www.radosna.fora.pl Strona Główna www.radosna.fora.pl
Wspólnota mieszkańców ulicy Radosnej w Zalasewie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KOLEKTORY SŁONECZNE
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.radosna.fora.pl Strona Główna -> Nasze sprawy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thorgal



Dołączył: 04 Gru 2008
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: ul. Radosna
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 13:21, 02 Gru 2009    Temat postu: KOLEKTORY SŁONECZNE

Drodzy sąsiedzi, rzycam pod dyskusję temat, według mnie, wart przemyślenia (tutuaj szczególny ukłon do naszego zarządu). Temat dotyczy kolektorów słonecznych, które służyłyby celom podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Poniżej zamieszczem informację o planowanym źródle finansowania takiej inwestycji, również dla wpsólnot mieszkaniowych. Oczywiście sprawa podstawowa to wykonalność techniczna oraz oszacowanie niezbędnych nakładów.

Informacja dla rodzin oraz wspólnot mieszkaniowych,
które jesienią przyszłego roku planują zakup kolektorów słonecznych


źródło : NFOŚiGW

Podczas targów POLEKO 2009 w Poznaniu, Prezes Zarządu NFOŚiGW Jan Rączka, poinformował opinię publiczną, że od września 2010 r. należy spodziewać się nowego i taniego kredytu na zakup i montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej.

Kredyty z 30% dotacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie adresowane będą do osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania nieruchomością, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory słoneczne oraz wspólnot mieszkaniowych. Wysokość tego kredytu będzie mogła sięgać nawet 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Kredyty oferowane będą przez wybrane sieci banków, które zaoferują prostą i tanią pomoc finansową, w oparciu o umowy wynegocjowane przez Narodowy Fundusz we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. NFOŚiGW przewiduje podpisanie umów z bankami do końca czerwca 2010 r.

Wiadomo już, że środki z kredytu bankowego z dotacją NFOŚiGW wypłacane będą bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie wystawionych faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń.

Wnioski o dotację będą składane wraz z wnioskiem o kredyt w bankach, które podpiszą umowę o współpracy z NFOŚiGW. Dotacja na spłatę części kapitału kredytu bankowego wypłacana będzie po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.


Co otym myślicie, może warto o tym pomysleć, można by również zainteresować tą sprawą gminę Swarzedz, może też by coś dołożyli, ekologia teraz w modzie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zalasewianin



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 9:12, 03 Gru 2009    Temat postu:

Czy ktoś z sąsiadów zna się troszkę na tych kolektorach słonecznych???

Dobrze by było wpisać troszkę suchych danych, czyli ile energii to cóś wytworzy, gdzie to będzie magazynowane, no sprawa oczywista jakie są tego koszty i czy jest wogule możliwe i jak dużo możemy zaoszczędzić na rachunkach.

Parę danych bardziej by nam rozjaśniło sytuację.

Przyznam również, że to jest bardzo dobry pomysł.

Druga sprawa to czy może tańszym rozwiązaniem nie byłoby postawienie małych elektrowni wiatrowych na dachu i oczywiście czy też w tym temaciem ożemy liczyć na pomoc gminy i jakieś preferencyjne kredyty.

pozdrawiam sąsiadów.


Ostatnio zmieniony przez Zalasewianin dnia Czw 9:14, 03 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thorgal



Dołączył: 04 Gru 2008
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: ul. Radosna
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 16:52, 03 Gru 2009    Temat postu: kolekotry

Troszkę info z netu.
Myslę, jednkaże, że o wykonalności technicznej dowiedzielibyśmy się od firm, które instalują i sprzedają takie kolektory słoneczne.

Oczywiscie trzeba równiez, albo przde wszystkim patrzeć na aspekt opłacalności dla nas, tj. okres zwrotu nakładów, ale instalacja kolektorow moze tez podwyzszyc wartosc naszych mieszkań. Z tego co poczytałem na internecie, to zdania co do opłaclaności i zasadności instalacji kolektorów sa mocno podzielone. Okres zwrotu (dane dla domków jednorodzinnych oscyluje w przedziale 7 - 15 lat - tak podają) ale to oczywiście zależy od kosztów instalacji, zużycia dziennego wody, typu kolektorów, ich pozycji na dachu, dotychczasowego sposobu i kosztów ogrzewania wody itp itp...

Z netu:

Kolektory słoneczne - zasada działania Kolektory słoneczne służą do odbioru energii cieplnej promieniowania słonecznego i przekazywania jej poprzez tzw. czynnik grzewczy i wymiennik ciepła znajdujący się w zbiorniku akumulacyjnym do ogrzania wody użytkowej. Kolektory mogą być używane przez cały rok, gdyż nawet, jeżeli podgrzeją wodę tylko o 5°C (np. w styczniu bądź lutym) to i tak ich stosowanie jest opłacalne.

Na rynku istnieją dwa typy kolektorów:
- płaskie- aktywne (z wymuszonym obiegiem grawitacyjnym przeznaczone do całorocznego wspomagania domowych instalacji cieplnych
- rurowo-próżniowe - pasywne – z grawitacyjnym obiegiem przeznaczone do instalacji letniskowych.

Kolektory płaskie zbudowane są z kilku elementów:
- Obudowy dobrze zaizolowane termicznie, zapobiegającej utracie energii z kolektora do otoczenia Jako izolację stosuje się głównie wełnę mineralną lub poliuretan.
- Systemu rurek stanowiących jeden długi obieg wypełniony czynnikiem solarnym - Absorbera tj. głównego elementu kolektora, wykonanego z metalu dobrze przewodzącego ciepło. Najczęściej jest to miedź lub aluminium. Najlepsze kolektory to takie, które pokryte są galwanicznie warstwą czarnego chromu, który powoduje bardzo dobre pochłanianie ciepła przekazywanego przez słońce ograniczając jednocześnie jego emisję.
- przeźroczystej pokrywy, wykonanej ze szkła o niskiej zawartości tlenków żelaza bądź też z odpowiednio dobranych i zespolonych w podwójną warstwę tworzyw sztucznych

Kolektor poprawnie zamontowany to jedynie element systemu gwarantującego wspomaganie domowych instalacji grzewczych lub c.w.u. Jest to jednak jego najważniejsza część. Do pozostałych elementów takiej instalacji należą:

1) zbiornik na wodę - może to być dowolny, typowy z wymiennikiem ciepła, przez który ogrzany czynnik grzewczy z kolektora będzie przepływając oddawał energię.
Jeżeli kolektor będzie podłączony do zbiornika, który zasadniczo podgrzewany jest przez kocioł CO to oczywiście należy zaopatrzyć się w zbiornik z dwoma wymiennikami ciepła. Jeśli dodatkowo ciepłą wodę użytkową będziemy podgrzewać pompą ciepła, to potrzebujemy zbiornik z trzema wymiennikami.

2) wymiennik ciepła z zbiorniku - spiralna żebrowana rura - najczęściej miedziana, umieszczona w zbiorniku wody. Czynnik grzewczy przepływający przez wymiennik ogrzewa wodę w zbiorniku.

3) pompa cyrkulacyjna – pompa wymusza obieg czynnika chłodniczego przez wymiennik do kolektora. Jest to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu w przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację z wymuszonym obiegiem czynnika chłodniczego, a takie właśnie instalacje są najbardziej efektywne.

4) automatyka sterująca – zestaw mikroprocesorów steruje całością instalacji, otrzymuje sygnały z czujników temperatury i odpowiednio steruje pompą cyrkulacyjną.

5) czynnik grzewczy – medium. Czynnikiem przepływającym przez obieg kolektor – wymiennik ciepła w zbiorniku może być woda, ale ze względu na niebezpieczeństwo zamarznięcia jej w układzie podczas na przykład mroźnej zimowej nocy powoduje, że częściej stosowany jest płyn niezamarzający glikol.

6) naczynie wzbiorcze – zbiornik wyrównuje powstawające ciśnienie w układzie.

Typowa instalacja kolektorowa jest układem bardzo podobnym do systemu centralnego ogrzewania, przy czym rolę podgrzewacza spełnia w naszym układzie właśnie kolektor. Czynnik grzewczy jest przepompowywany przez pompę cyrkulacyjną z kolektora do zbiornika, gdzie ciepło jest oddawane w dolnej jego części, powracając następnie z powrotem do kolektora. Pracą pompy steruje układ mikroprocesorowy, który czuwa nad prawidłowym działaniem całej instalacji solarnej. Czujniki temperatury umieszczone w kolektorze i zbiorniku dostarczają cały czas danych o temperaturze. Układ elektroniczny zapobiega odwróceniem zasady działania, gdzie po zajściu słońca ciepło ze zbiornika przekazywane byłoby do zimnego już kolektora. Zawór bezpieczeństwa zabezpiecza układ przed zbyt dużym ciśnieniem spowodowanym np. chwilowym zanikiem prądu.
Podczas pierwszego napełniania instalacji solarnej czynnikiem grzewczym cały układ podlega odpowietrzeniu. Sprawność układu solarnego zależy w dużej mierze od jakości wymiennika ciepła w zbiorniku oraz pojemności samego zbiornika w myśl zasady im większy zbiornik tym większa sprawność układu.

Dane praktyczne:

1. powierzchnia kolektora odpowiadająca zapotrzebowaniu na c.w.u. jednej osoby to 1-1,5 m²
2. 1 m² kolektora jest w stanie ogrzać około 40-60 litrów wody
3. pojemność zbiornika na c.w.u., odpowiadająca zapotrzebowaniu na c.w.u. jednej osoby to 50-100 litrów.
4. kolektory powinny być zamontowane pod kątem 30-60° w kierunku na południe lub południowy zachód.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pamikar



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 165
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 13:00, 04 Gru 2009    Temat postu:

Witam
Jesli już szukamy rozwiazania w temacie ogrzewania wody to kiedys przyszedł mi do głowy pomysł zakupu przez wspólnoty pieca gazowego podobnego do tego jaki do naszej kotłowni wstawiła Dalkia. Niestety nie wiem jaki mocny jest ten piec i jaki jest koszt zakupu całej aparatury. Myslę że zamiast płacic Dalkii za energie cieplną, moglibysmy sami ją produkować płacąc tylko za zużyty gaz. Oczywiście obsługe i konserwację kotłowni nalezałoby zlecić jakiejś firmie która takie usługi świadczy.
Pisze o tym dlatego, że skoro jest pomysł na dużą inwestycję to może taka opcja wyszłaby korzystniej. Jesli ktos wie cos wiecej na ten temat to prosze o info. Byćmoże udałoby sie zdobyć jakąs dotację na taki cel.
Wiadomo że takie rozwiązania niesie za sobą ryzyko w razie awarii itp. W obecnej sytuacji nie interesuje nas czy piec dziala czy nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
euzebia



Dołączył: 04 Gru 2008
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:41, 07 Gru 2009    Temat postu:

Każdy pomysł zaoszczędzenia kasy jest dobry, ale czy nie uważacie, że warto byłoby również podnieść składkę na nasz fundusz remontowy? Płacimy tam symboliczną kasę, która zresztą topnieje po takich akcjach jak rekultywacja terenów zielonych, a ja boję się, że jak zacznie się coś dziać z dachem czy elewacją budynków, to nie będzie skąd czerpać funduszy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pamikar



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 165
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:09, 07 Gru 2009    Temat postu:

Od stycznia przewidywana jest podwyżka czynszu spowodowana m.in. wyższą składka na fundusz remontowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
waldiii24



Dołączył: 04 Gru 2008
Posty: 131
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Radosna 11/3
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:13, 07 Gru 2009    Temat postu:

Tematem kolektorów słonecznych interesowałem się kiedyś w temacie naszych dachów , nawet dostałem kilka maili z informacjami na ten temat . Poszukam ich i postaram się coś wrzucić na forum . Z tego co kojarze to temat jest ogromny i ciężko będzie to nam ogarnąć , więc musielibyśmy wynająć firmę , która wykona ekspertyzę , złoży wniosek o dofinansowanie unijne itp. z tego co kojarze to problem może być z ustawieniem kotła podgrzewającego wodę , jak by miał być w każdej klatce to koszty są ogromne , ale po staram się znaleźć te oferty . Idealnie byłoby poddać ten temat pod dyskusję na spotkaniu , a po nowym roku będziemy się widzieć więc dobrze byłoby zebrać troche informacji w/w temacie , może będzie nas więcej jak w marcu 09r.
Co do funduszy remontowych , to na pewno musimy je podnieść od nowego roku i myśle że o 100% czyli podnieść składkę do 0,30 gr/m2 . I nie jest to spowodowane terenami zielone na to uważam za stosowne podnieść stawkę o 0,05 gr/m2 , za wykonaną już renowacje terenów zielonych otrzymaliśmy dodatkową fakturę w miesiacu listopad do czynszu , więc temat jest załatwiony , teraz będą tylko koszty utrzymania w stanie jakim to wyglądało późnym latem .
Trafnie zauważyła Euzebia musimy patrzeć w przyszłość pod wzgledem ewentualnych remontów i napraw i dlatego musimy co roku podnieśić minimalnie stawki na fundusze remontowe .
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gutla



Dołączył: 07 Gru 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: radosna
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 10:03, 12 Gru 2009    Temat postu:

Pamikar napisał:

Wiadomo że takie rozwiązania niesie za sobą ryzyko w razie awarii itp. W obecnej sytuacji nie interesuje nas czy piec dziala czy nie.


mi sie wydaje ze te piece dawno splacilismy teraz jest czysty zysk dla dalki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zalasewianin



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 11:06, 15 Gru 2009    Temat postu:

Wszyscy wspominacie jak tu by zaoszczędzić zwłaszcza na ogrzewaniu a ja niestety conajmniej 2 razy dziennie wyłączam kaloryfer na klatce schodowej.
Nierozumiem tego, że wszyscy narzekają na wysokie rachunki od Dalkii a usilnie włączany jest kaloryfer na klatkach schodowych.

Nie wiem czy to dzieje się tylko w klatce nr 8 czy też w innych.

Napewno przy najbliższej okazji poruszę ten temat na zebraniu aby te grzejniki z klatek schodowych znikneły lub poprostu zostały zamknięte.

Temat ten niestety powraca kolejny raz, rok temu również to przerabialiśmy i jak widać z marnym skutkiem Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zalasewianin



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 11:09, 15 Gru 2009    Temat postu:

gutla napisał:
Pamikar napisał:

Wiadomo że takie rozwiązania niesie za sobą ryzyko w razie awarii itp. W obecnej sytuacji nie interesuje nas czy piec dziala czy nie.


mi sie wydaje ze te piece dawno splacilismy teraz jest czysty zysk dla dalki



Nie wiem czy ktoś się orientował jaki piec posiadamy, czy wogule ktoś go na oczy widział.
Może dobrym pomysłem byłoby zorietnować się co to za model, porównać go z istniejącymi na rynku i zakupić takie cudo.
Pewnie koszty są dosyć spore 60-80 tys zł jak nie więcej - ale temat warty zaintersowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pamikar



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 165
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 12:59, 15 Gru 2009    Temat postu:

Dokladnie to mialem na mysli. Niestety nie mam pomysłu jak sie za to zabrac ani tez jak porownac koszty (brak odpowiedniej wiedzy) jakie ponosilibysmy w wariancie z wlasnym piecem i zlecaniem jego obslugi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Siggi



Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 9:35, 18 Gru 2009    Temat postu:

witam,
zważcie na jedno. Tutaj mieszka wiele osób które wynajmuja mieszkania. Jakos niespcjalnie pali mi sie do dokładania sie na kolektory i inne rzeczy (które działają tylko w opisach producenta a w rzeczywistosci nie bardzo) mając na uwadze, że moze w nastepnym roku albo za 2 lata będę sie stąd wyprowadzał. Juz wystarczy ze płace na fundusz remontowy i kwietniki na zewnatrz.
Po drugie aby kolektory działały poprawnie musza byc zamontowane od południowo-zachodniej strony swiata. mamy tyle połaci dachowych z tej strony? czy jest to może strona od ulicy? Wiatrak (bezpieczniej rotor) z kolei ma sens jezeli bedzie zkończony grzałka (12V) która bedzie podgrzewała CWU. Nie wiem czy ktos z Dalkii pozwoli grzebac przy ich zasobniku CWU ( o ile taki istnieje bo anwet nie wiem ale zakładam ze tak) odbierając im w ten sposób kasę za grzanie CWU.

@Zalasewianin.... jezeli zakręcasz grzejnik na klatce wtedy podnosisz koszty ogrzewania sobie i swoim sąsiadom bo ciepło zawsze podąża w kierunku zimna. Tak więc Twoja sciana wychodząca na klatke bedzie ja ogrzewała tak długo az temp. w obu pomieszczeniach sie nie wyrównaja. Ot cała filozofia.


Ostatnio zmieniony przez Siggi dnia Pią 9:41, 18 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zalasewianin



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 13:03, 18 Gru 2009    Temat postu:

Może po części masz rację, ale włączanie grzejnika, który stoi tuż obok nieszczelnych, co chwile otwieranych drzwi wejściowych mija się z celem, ponieważ on cały czas działą wtedy na maksa próbująć wyrównać temperature która zupełnie inna jest na parterze a zupełnie inna na 2 czy 3 piętrze.

Po jakiego grzyba włączać grzejnik na klatce schodowej, skoro i tak jak twierdzisz wszyscy nagrzewają ja od swoich mieszkań.

W większości bloków, nawet tych budowanych z wielkiej płyty zlikwidowano grzejniki na klatkach schodowych, ponieważ generowały zbędne koszty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gutla



Dołączył: 07 Gru 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: radosna
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 18:07, 22 Gru 2009    Temat postu:

p. siggi jakakolwiek inwestycja w obnizenie naszych kosztow jest w gestii wlasciciela, bo podnosi wartosc mieszkania, wziecie pieca w lizing wcala nie oznacza, ze w krótkim okresie wzrosna koszty ogrzewania
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wades



Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zalasewo
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 10:20, 18 Lip 2010    Temat postu: Kolektory

Tak w temacie trafiłem dzisiaj na taki artykuł:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.radosna.fora.pl Strona Główna -> Nasze sprawy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin